Jak odpowiednio dobrać zasłony do wnętrza?

Jak odpowiednio dobrać zasłony do wnętrza?

Zasłony to dobry i sprawdzony sposób na ochronę przed słońcem, ale także na efektowną dekorację okien. Coraz częściej zastępują je rolety, jednak zwolenników tradycyjnych zasłon nadal nie brakuje. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze zasłon do naszego mieszkania.

Zasłony dla wielu z nas są nieodłączną parą dla firanek. Niektórym kojarzą się z kiczem i tandetą, inni nie widzą lepszego rozwiązania niż powieszenie w oknach zasłon. Faktem jest, że zasłony świetnie sprawdzają się przy zaciemnianiu pokoju – sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i w salonie. Nie można im także odmówić walorów estetycznych i dekoracyjnych. Obecnie wybór wybór zasłon jest tak ogromny, że bez trudu uda nam się dopasować je do naszego wnętrza. Przed zakupem powinniśmy jednak zastanowić się do czego tak właściwie będą nam służyć zasłony. Czy będą eleganckim uzupełnieniem okna i będą pełnić wyłącznie funkcje dekoracyjną, czy też zależy nam na ich funkcjonalności?

Dzięki zasłonom możemy ukryć pewne niedostatki naszego mieszkania – dobrze dobrane przyciągną wzrok i odwrócą uwagę od drobnych mankamentów, zarówno tych w środku, ale także tych za oknem. Jeżeli zależy nam na tym, aby nie przyćmić widoków na zewnątrz, to zasłony powinny być w jasnych i stonowanych kolorach, które nie przyciągają zbytnio wzroku.

zasłona

W przypadku gdy zasłony mają pełnić wyłącznie funkcje dekoracyjne, możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Tylko od nas zależy jakie kolory i materiały zestawimy ze sobą i w jaki sposób (i czy w ogóle) upniemy zasłony. Trzeba jednak pamiętać aby nie przesadzić – źle wyglądające zasłony mogą popsuć całe wnętrze. Dlatego przy aranżacji musimy zwrócić uwagę, aby były dopasowane do całości naszego mieszkania.

Kupując zasłony musimy pamiętać o podstawowej zasadzie – nigdy nie mogą być za krótkie, nawet lepiej aby były parę centymetrów za długie. Dopuszczalna jest także jedno czy dwu centymetrowa odległość od parkietu. Na krótsze zasłony możemy zdecydować się tylko w przypadku gdy pod oknem stoją meble.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
łazienka
Jak dobrze oświetlić łazienkę?

Oświetlenie łazienki jest często traktowane po macoszemu, bo tłumaczymy sobie, że jest niepotrzebne – przecież w łazience nie spędzamy wiele...

Zamknij