Kamyczek do kamyczka i jest łazienka

Contact An Agent

Znana już w starożytności. Grecy układali ją z otoczakach znalezionych na wybrzeżach. Potem zaczęto wykorzystywać wszelkie kamienie, w tym półszlachetne i szlachetne. Dziś jest nadal popularnym wzorem dekoracyjnym – mozaika.

Wykorzystywana w miejscach użytku publicznego, w pokojach, kuchniach, ale najczęściej wykorzystywana do aranżacji łazienki. Współcześnie istnieje kilka rodzajów mozaiki. Może być wykonana z kamieni naturalnych takich jak marmur czy kwarc, z drewna, szkła lub ceramiki. Drewnianej mozaiki nie wykorzystuje się w łazience. Bardziej nadaje się mozaika ceramiczna, szklana lub kamienna. Ceramiczna charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie. Szklana i ceramiczna nie są z kolei nasiąkliwe. Mozaikę sprzedaje się w kwadratowych plastrach, zazwyczaj 30 x 30 cm. Kwadraciki są przymocowane na podkładzie z papieru perforowanego. Dzięki plastrom układanie mozaiki jest szybsze, gdyż nie trzeba przyklejać każdego kwadracika z osobna. Mozaikę kładzie się szybko i prosto, używając jednak mniejszej ilości kleju niż w przypadku kafli. Można też ułożyć wzory lub napisy, wtedy trzeba posługiwać się pojedynczymi kwadracikami. W wielu sklepach internetowych można zamówić próbki mozaiki.

Powierzchnia mozaiki może być matowa, brokatowa, błyszcząca lub o wysokim połysku. Dwa ostatnie typy powiększą optycznie małą łazienkę. Dużą zaletą mozaiki jest to, że można ją układać na zaokrąglonych powierzchniach takich jak obudowa wanny czy powierzchnia umywalki. Można też wyłożyć nią całą podłogę w łazience lub podłogę pod prysznicem z odpływem w podłodze. Może stanowić główny motyw dekoracyjny lub być tylko materiałem wykończeniowym. Można ją połączyć z dużymi kaflami, albo z przewagą dużych kafli, albo z przewagą drobnej mozaiki. Stosuje się ją jako ramę wokół luster. Możliwości dekoracyjne z użyciem mozaiki są ogromne i zależą od wyobraźni urządzającego wnętrze.

Przeczytaj poprzedni wpis:
firany
Aranżujemy okna

Wybór odpowiedniej aranżacji okna pozwoli na ożywienie każdego wnętrza. Jak się jednak okazuje, nie jest to sprawa prosta – nie...

Zamknij