Narzuta jak piękny egzotyczny welon

Narzuta jak piękny egzotyczny welon

    Piękne szale, narzuty, koce, dywany. Materiały jak z bajki. Wracasz z egzotycznego kraju i głównie je przywozisz w swoim ciężkim bagażu. Stragany aż pękają w szach od niesamowitych i oryginalnych materiałów. Jak uzyskać efekt marokańskich mebli w swoim mieszkaniu?

Czasami stare meble przyprawia nas o mdłości, ale czy jest sposób, aby zmienić ich wygląd w kilka minut ? Nie ma nic prostszego jak zakup oryginalnych narzut, kocyków, czy poduszek.

Nie musisz jechać od razu do Indii, czy Maroka. W Polsce jest wystarczająco dużo importerów, którzy sprzedają je na co dzień w swoich sklepach, stoiskach itp. Jeżeli potrzebujesz markowe narzuty, obrusy, czy koce, to również są firmy, które sygnują sprawdzone i wysokogatunkowe materiały o identycznych wzorach jak te z afrykańskich sklepików i stoisk.

Kaszmir, jedwab, satyna, to wszystko znajdziesz w sklepach stacjonarnych jak i tych on-line.

Pamiętaj, że twoja narzuta, koc czy poduszka powinny być wielofunkcyjne. Nie tylko mają dobrze wyglądać , ale być miłe w dotyku, trwałe i ogrzewać cię w zimowe i chłodne wieczory.

Na pewno przyda się skrótowa wiedza na ich temat.

Warto wiedzieć, że kaszmir to miękka tkanina z wełny kóz kaszmirskich, charakteryzująca się bardzo cienkimi włóknami o grubości 16-18 mikrometrów, co zapewnia jej wyjątkową puszystość. Naturalne kolory to szary, brązowy lub biały. Jego nazwa pochodzi od nazwy regionu w północnych Indiach.

Jedwab to włókno pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane z kokonu jedwabnika dębowego. Światowa produkcja jedwabiu na poziomie ok. 50 000 ton rocznie jest bardzo niewielka i stanowi zaledwie 0,2 % całej produkcji włókien.

Tkaniny jedwabne charakteryzują się połyskiem, są gładkie, śliskie, wiotkie, miękkie, lekkie, cienkie i bardzo przyjemne w dotyku. Niegdyś stosowane jako podłoże malarskie, zwłaszcza w sztuce orientalnej. Z włókien jedwabnych produkowano sita służące w technice druku zwanej sitodrukiem. To wspaniały materiał na prześcieradła, narzuty i pościele. Uwierz, że obudzić się w pościeli z jedwabiu jeszcze w twoim ulubionym kolorze to naprawdę cudowna i niezapomniana chwila. To miłe uczucie łączy się również z piękną legenda, która mówi, że jedwab został odkryty w ogrodzie cesarza Huang Di, żyjącego w latach 2698 – 2598 p.n.e. Według legendy cesarz poprosił swą żonę Xi Lingshi, by sprawdziła, jaki szkodnik niszczy drzewa morwowe. Cesarzowa zauważyła, że są to białe larwy, które przędą błyszczące kokony. Przypadkowo jeden kokon wpadł jej do wrzątku i okazało się, że można wyciągnąć z niego delikatną nić, którą cesarzowa zawinęła na szpulkę. W ten sposób odkryła tajemnicę produkcji jedwabiu.

Satyna to rodzaj atłasu. Tkanina, której prawa strona ma splot atłasowy, zwany splotem satynowym, a lewa jest błyszcząca i ma splot atłasowy osnowowy, bardzo często używana na sukienki. Satynowe narzuty, prześcieradła, bielizna, ubrania, suknie to prawdziwa uczta dla oka i ciała. Często też stosowana na jako obiciowa na meble. Początki satyny sięgają starożytności. Od VI wieku używana w Bizancjum, a w Polsce wytwarzano ją od XVII wieku w okolicach Lwowa oraz Gdańska. Na koniec przyda się jeszcze parę słów o bawełnie.

Bawełna to miękkie włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – bawełny, mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny, a także do produkcji materiałów opatrunkowych. Od tysiącleci bawełna służyła na obszarach o klimacie tropikalnym do wytwarzania lekkich tkanin. Podejrzewa się, że Egipcjanie znali bawełnę już 12 tys. lat p.n.e. na szczęście zamiłowanie do szlachetnych i naturalnych tkanin ma swoją silną tradycję silnie podtrzymywaną do dzisiaj.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Diabeł tkwi w dodatkach

Zdecydowanie się na mieszkanie w bloku czy w domu jednorodzinnym to ważna decyzja. Równie ważny jest wybór drzwi, okien, podłóg...

Zamknij