Wiesz jak oświetlić dom?

Wiesz jak oświetlić dom?

Oświetlenie domu tylko z pozoru jest banalnie proste. W rzeczywistości to sztuka, którą trzeba opanować poprzez poznanie kilku ważnych zasad oraz samodzielne podejmowanie wyzwań w postaci eksperymentów z oświetleniem.

 

Należy połączyć funkcję praktyczną z estetyczną. Od strony praktycznej wygląda to w ten sposób, że oświetlenie musi być tak dobrane, aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo i komfort mieszkania. Chodzi przede wszystkim o to, żeby oświetlić wszystkie strategiczne miejsca, nie tylko pokoje, łazienkę, kuchnię, przedpokój. Każde schody i każdy zakamarek przed domem muszą mieć źródło światła. Nieoświetlone schody grożą upadkiem, nieoświetlony ogród czy wejście do posesji zwiększa prawdopodobieństwo włamania, nieoświetlona ścieżka przed domem to zimą okazja do poślizgnięcia się na lodzie.

Funkcjonalność stanowi drugi filar, na którym musi opierać się koncept oświetlenia budynku. Mało kto wie, że nie każdy rodzaj światła nadaje się do każdego pomieszczenia. Światło w ciepłych barwach jest idealne dla osób chcących się zrelaksować, więc doskonale sprawdzi się w salonie czy sypialni. Natomiast neutralny lub zimny odcień stosuje się do łazienki i kuchni, a także do oświetlenia biurowego, bo pomaga w koncentracji oraz pozwala dostrzec drobiazgi, co szczególnie przydaje się w pracach kuchennych. Pamiętajmy także o środowisku oraz rachunkach za energię elektryczną. Aby nie zaszkodzić domowemu budżetowi i żyć w zgodzie z naturą zamieńmy zwykłe żarówki na żarówki energooszczędne.

Estetyka to ostatni, ale nie najmniej ważny, element układanki. Nie tylko oświetlane przedmioty powinny być ładne, ale samo źródło światła musi spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim należy dopasować żyrandole, kinkiety i lampy do wystroju wnętrza. Lampa kupiona w antykwariacie nie będzie wyglądać dobrze we wnętrzu w stylu hi-tech. W takiej aranżacji lepiej sprawdzą się nowoczesne podświetlane obrazy. Natomiast w salonie o klasycznym wystroju stara lampa czy żyrandol z kryształami podkreślą charakter aranżacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
łazienka i sypialnia
Łazienka w sypialni

Łazienka w sypialni to dosyć nowy trend – bardzo oryginalny, ale nie dla wszystkich. Nie każdy ma tyle odwagi, żeby...

Zamknij